CONGRATULATIONS TO OUR SEMIFINALISTS & QUARTERFINALISTS!

Please note: Since there were multiple submission categories, some categories received more submissions than others, so that's why certain categories already have Semifinalists and the rest are Quarterfinalists.
 

Semifinalists - Spec Drama

THE AMERICANS “THE PROMISE LAND” - Grant Jenkins

BATES MOTEL “THREE MOTHERS” - Jared Ronin

BETTER CALL SAUL “DOMINGO” - Jared Ronin

MAD MEN “SNAPSHOT” - Cassidy Pahl

ORANGE IS THE NEW BLACK “MY LITTLE PHONIES” - Jason Nadeau

 

Semifinalists - Spec Comedy

BROAD CITY “THE FEMINIST MYSTIQUE” - L.M. Harter

BROOKLYN NINE NINE  “CLEAN SWEEP” - David F.M. Vaughn

BROOKLYN NINE NINE – “RECENTLY ESCAPE CONVICT” -  Geoff Heminway

FAMILY GUY  “IMAGINING JUSTICE” - Dylan Delaney-Dudley

THE MINDY PROJECT “PLEASE REFUDIATE” - Ashley Darnall

VEEP “WHITE OUT IN THE WHITE HOUSE” Jackie Maw Tolliver

 

Semifinalists Digital Series

BUMBLECORE (Or The Art Of Beeing) - Clark Carroll

JOVENES MX (Young Mexico) - Charlemagne Rafols & Roberto Gudino

NUESTRAS VOCES (Our Voices) - Danny Mendoza

THE RIGHT TO PARTY - Wendy Pierce

UTOPIA COLA: Enter The Salesman - David Lawrence

 

Quarterfinalists - Original Comedy

1600 - George Ding

ADVENTURES OF ASH & OWEN - Arun Narayanan

BICENTENNIAL GIRL - Lisa Kors

BUS & TRUCK - Shelli Wright

CREATIVES - Marci Buehler

CUMMING OF AGE - George Allicon III

DELIBERATIONS  - Amanda Parham

DELIVERED Scott Reynolds

DELRAY VICE Andrew Cohen & Bart Bidlingmeyer

DO OR DARE – Maren Curtis

EMPIRE CAFETERIA – Nathan Summerlin

HAT TRICK – Jamie Reidy

JUST DIVORCED - Scott Reynolds

PARENTING IN 140 CHARACTERS OR LESS - Kelly Anelons

PLANET LAB - Eve Tulbert

PROUD MARY - Mary Conroy

YOUTH OF TODAY - Christina Pamies

 

Quarterfinalists - Original Drama

AMERICAN MILITIA – David Hudacek

ARKHAM PD - Daniel Fox

BEAST - Elizabeth Keyishian

BEAST OF BURDEN - Margaret Lester

BLOOM FIELD - Jennifer Goldson

BONDAGE - Lisa Gold

CHAMELEON - Will Flannigan

CLONE - Josh Susie

COLD SPRING HARBOR - Mike Makowsky

CUPCAKES - Daniel Fox

CYBER EGO - Kenneth Pearson

EL DORADO - Amy Taylor

ESCAPE FROM NORTH KOREA - Antoine Tardif

EXILES - Andy Cannistra

EXPATRIATE – SeanSteinberg

EYES ONLY Billy Hanson

FAMILIAR – Clare Sladden

FIGHT OR PLAY BASKETBALL - Mike Messier

THE FIXERS - Joe McClean

GUNSHOT SURGEON – Diane Hanks

HELL HOUND - Giancarlo Fusi

IN THE NAME OF THE FATHER - Josh Susie

INCARNATE – Kevin Caruso

IVORY TOWER  - Grant Jenkins

JETLAG – Amanda Parham

JOHNSON’S PAGES Will Flannigan

KING OF VAUDEVILLE – Anastasia Basche

KINGDOM OF GOD - Travis Opgenorth

LADY FROM THE SEA - Jane Hampson

LIVE FROM MARS - Christopher DeWan

ONE - Bryan Marvis

OVERPOWERED - Wendy Pierce

REAPER - Benjamin Kim

RENEGADE CASTLE – Alexandra Segel

THE AWARENESS - Sean Corrigan

THE DEEP - Kranti Pally

THE DOUBLING - Sharon Hoffman

THE EMPRESS - Brennan Peters

THE KINDRED – Lisa Garvey

THE MAYOR - Jay Nelson

THE PLANT - Gwen Goodkin

THE TERMINAL YEARS – Thomas Gelo

TIMEZONE - Trent Johnson & Aaron Sexton

TRIUMPH - Tom Gelo

WATERLOO - Chuck Griffith

WHITE PEOPLE PROBLEMS - Sean Corrigan